26 Mayıs 2019 Pazar

Af çıkacak mı 2019 Cezaevi Affı Genel Af yasası ne zaman çıkıyor?

Otobüs Yolculuklarında Bagaj İşlemleri

Otobüsle yapılacak yolculuklarda, otobüs içerisine alınamayacak ve koltuk üstü bölümde taşınamayacak büyüklük ve ağırlıkta eşyalar bagaj bölümünde taşınmaktadır.

05 Ekim 2017 Perşembe 16:59
Otobüs Yolculuklarında Bagaj İşlemleri

 Otobüsle yapılacak yolculuklarda, otobüs içerisine alınamayacak ve koltuk üstü bölümde taşınamayacak büyüklük ve ağırlıkta eşyalar bagaj bölümünde taşınmaktadır. Otobüs içerisine ve bagajına alınabilecek eşyaların özellikleri ve sınırı yasal düzenlemeler ile kontrol altında tutulmaktadır. Yolcuların araç içerisinde yanlarında bulunduracakları veya taşınması için bagaja verdikleri eşyalar ile ilgili olarak dikkate alınan kriterlerden en önemlisi seyahat edenlerin can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmemesidir. Dikkate alınan diğer hususlar ise taşınacak eşyalar sebebiyle seyahat konforunun olumsuz etkilenmemesi ve yolcuların bagaj konusunda eşitliğinin bozulmamasıdır.

Otobüsle taşınması yasak olan veya taşınması belirli kurallara bağlı olarak yapılan bagajlar da bulunmaktadır. Süha bilet  ile yapılacak yolculuklarda nitelik ya da nicelik bakımından değer taşıyan elektronik eşyalar el bagajı olarak kabul edilmekte ve otobüsün bagaj bölümünde taşınmayarak bu konudaki sorumluluk yolcuya bırakılmaktadır. Ayrıca patlayıcı veya yanıcı özellikteki maddelerin ve silahların bagaj olarak taşınması yasaktır. Bagajda taşınması yasak olan eşyalar arasında bıçak benzeri keskin uçlu eşyalar da yer almaktadır.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği evcil hayvanların otobüsle taşınması hususunda belirli sınırlamalar getirmektedir. Bu nedenle Süha bilet alan yolcuların seyahat sırasında yanlarında evcil hayvan bulundurmaları Yönetmelik şartlarına uygun olması halinde mümkün olmaktadır. Buna göre evcil hayvanlar hiçbir şekilde otobüs içerisine alınmamaktadır. Bagaj bölümünde taşınmaları ise özel kafeste olmaları halinde mümkündür. Bu şekilde yapılan taşımalarda da herhangi bir olumsuz sonuç yaşanması halinde sorumluluk evcil hayvanın sahibi olan yolcuya aittir.

Bisiklet kullanmayı ve seyahatlerini büyük ölçüde bisikleti ile gerçekleştirmeyi tercih edenlerin seyahatin belirli noktalarında otobüs kullanma olanağı bulunmaktadır. Diğer yolcuların bagaj hakkını ihlal etmeyecek şekilde otobüs bagajında bisiklet taşınması mümkündür. Bagaj hakkında eşitliğin bozulmaması ölçütü dikkate alınarak otobüste taşınacak bisiklet sayısı firmalar tarafından sınırlandırılmaktadır. Bisiklet ile yolculuk etmek istediğinizi takdirde Süha bilet alırken firma görevlilerini bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Süha bilet ile yapılan otobüs yolculuklarında bagaj işlemlerinin yapılmasında firma görevlilerinin uyarı ve kontrolleri olsa da yolcuların yerine getirmesi gereken birtakım sorumluluklar bulunmaktadır. Buna göre yolcular;

·         Kişisel güvenlik ve diğer yolcuların güvenliği açısından tehlike oluşturabilecek ve bagajda taşınması yasaklanmış olan madde ve eşyaları yolculuk sırasında yanına almamalıdır.

·         Bilgisayar ve telefon gibi elektronik eşyalar ile para veya maddi değeri fazla olan diğer eşyaları bagaj bölümüne vermeyerek yanında bulundurmalıdır. Bu türden değerli eşya ve paranın mola noktalarında araç içerisinde bırakılmasından doğan sorumluluğun yolcuya ait olduğu unutulmamalıdır.

·         Bagajda taşınabilecek sınırı kilo veya hacim olarak aşan eşyaların firma görevlileri tarafından bagaja alınmasının reddedilebileceğini veya taşınması karşılığında ekstra ücretlendirme yapılabileceğini göz önünde bulundurulmalıdır.

Seyahat etmek istediğiniz güzergâh için uygun Süha bilet satın alma işlemi için https://www.seferbul.com adresini kullanabilirsiniz.

Yasal sınırlar çerçevesinde belirlenen kurallara uygun hareket ettiğiniz sürece bagajlarınızın güvenli bir şekilde taşınabileceği otobüs yolculukları yapabilirsiniz. 

  Facebook Yorumları

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Foto Galeri

  ÖZEL HABER
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV