20 Nisan 2019 Cumartesi

Af çıkacak mı 2019 Cezaevi Affı Genel Af yasası ne zaman çıkıyor?

Af çıkacak mı 2019 Cezaevi Affı Genel Af yasası ne zaman çıkıyor?

Cezaevi AFFI 2019'DA AF geliyor mu? Ne zaman genel af yasası çıkacak, YENİ GELİŞMELER VAR MI? Kader mahkumları ve yakınlarının dört gözle beklediği bu haber ile ilgili detayları sizler amacıyla derledik . Genel af çıkacak mı? Af yasası ne zaman çıkacak? Mahkum affı geliyor mu? Af ve ceza indirimi çıkacak mı? Af tasarısında son durum ne oldu

20 Ocak 2019 Pazar 00:23
Af çıkacak mı 2019 Cezaevi Affı Genel Af yasası ne zaman çıkıyor?

 Mahkum affı 20 ocak genel AF Yasası ne süre Ceza indirim Yasası! genel af bu sene var mı ? Son dakika gelişmesi 5 ocak 2019  girmemizle çoğu hususta farklılık bekleniliyor. Bu sene genel af çıkacak mı genel afta kimler yararlanacak ? 

AF SON DAKİKA HABERLERİ haberimizde 2019’da genel af çıkacak mı kimleri kapsıyor ne vakit çıkacak? Vatandaşlar gündemde bulunan son dakika af haberlerini Araştırmaya başladı. hükümet af haberleri gelmeye devam ediyor . Mahkumlara cezaevindekilere af çıkacak mı? Af yasasında son hal ne oldu?

Erdoğan , 31 Mart yerel seçim yatırımı olarak yılbaşından itibaren elektrik ve doğalgazda yüzde 10’luk bir indirimin müjdesini verirken, diğer TBMM başkan ı ve AKP’nin İstanbul Büyük şehir Belediye başkan adayı Binali yıldır ım ise ‘Köprü geçiş cezalarına af’ öneriyi TBMM’ye getirmiş ve yasalaşmıştı. yerel seçimler öncesi elindeki kozlarını kullanmak isteyen iktidarın, ‘mahkûmlara af’ teklifini önümüzdeki süre TBMM’ye getireceği öğrenildi!

Mahkumlar ceza indirimi yasası bekliyor. 24 Haziran çıkması beklenen af ya damahalli 2019'da af var mı? mahkum yakınları bunu merak ediyor.

Mahkumlar cezaevlerinde kendilerini hürrüyetlerine kavuşturacak af bekliyor. "Af ne vakit çıkacak?" diye kabaran merak yerini sarsılmaz bir umuda bıraktı. Cezaevlerinde bavullarını bile toplayan hükümlü ve tutuklular Her sabah kalktıklarında müjdeli bir haberin yolunu gözlüyor. Hürriyete salınmanın adına kimi "AF Çıkacak" diyor, Kimi, "ceza indirim yasası" diyor, kimi de "ceza yasasında infaz değişkiliği " diyor. Adı ne olursa olsun kader mahkumlarının tek derdi ceza evlerinden kurtulmak ya da cezalarının azalması...

SEÇİM ÖNCESİ GÜNDEMİNE ALDI!
Türkiye, 31 Mart’ta sandık başına gitmeye hazırlanırken, iktidarından muhalefetine partiler ise vatandaşa vaatlerini bir bir sıralıyor! iktidarın muhalefetten farkı ise bazı vaatlerini seçimden önce gerçekleştirmesi olarak ilgi çekiyor! Özellikle vatandaşın yoğun olarak şikâyet ettiği ı Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM küme Toplantısı’nda müjde olarak kamuoyuyla paylaşırken, bu müjdelerin devamının geleceği öğrenildi! 1 Ocak 2019’dan itibaren elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirime gidileceği müjdesini veren Erdoğan ’ın yanı sıra TBMM başkan ı Binali senedir ım ise ‘Köprü geçiş cezalarına af’ teklifini Meclis’e getirerek, yasalaşmasına ön ayak oldu. Seçim öncesi vatandaşın gönlünü alabilmek isteyen iktidarın, şimdi de ‘mahkûmlara affı’ gündemine aldığı öğrenildi.

MHP‘nin af teklifi ne oldu?
FETÖ çok kripto bir örgüt. Hakim savcı, polis ve asker bunların en kripto hem de ölümüne, ayrıca hassas çalıştıkları bir yapı. Davayı, kira davasını kaybeden bile bu FETÖ’cü diye geliyor. Emin olmak için tüm belgeler bilgiler değerlendiriliyor. Nokta koyduk, ‘tamamen temizlendi’ diye de hiçbir kurum için diyemeyiz. Titizlik var. Somut delillerle çalışılıyor. Kesinleştikçe kurumun gündemine gelir.

AF DEĞİL AMA...MHP’nin teklifi ile ilgili cumhurbaşkanımız da açıklama yaptı. Türkiye’de ceza adaleti anlamında bazı suçlar var ki hiç içeriye girmiyor. Adam hırsızlık yapıyor girmiyor, öbürü de infaz süresi çok kısa. Bazısı çok yatıyor, bazısı yatmıyor mu? Şu anda arkadaşlar bununla ilgili çalışıyor.

Cezaevinde hangi suçlardan hangi tarihlerde ne etkisi olmuş fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. Bir af değil ama bir fotoğraf. İnfaz sistemi hassas bir konu. Yakın zamanda muhtemelen tüm siyasi partilerle başta MHP ile de oturulur, bunlar masaya konabilir. Amaç suçun önlenmesini sağlamak.MHP'nin teklifini okudunuz mu, destek verdiğiniz unsurlar var mı?Denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurlar var. Af değil ama. Bu konu partiler üstü bir konu. Hepimizin dramı. Hepimizin ortak sorunu. Siyasetten uzak kalıcı bir şekilde konuşmak lazım. İhtiyaca göre revize edilmeli. Partiye de genel bir sunum yaptık. O çerçevede.

Bazısı çok yatıyor, bazısı yatmıyor mu?
Şu anda arkadaşlar bununla ilgili çalışıyor. Cezaevinde hangi suçlardan hangi tarihlerde ne etkisi olmuş fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz.

Bir af değil ama bir fotoğraf. İnfaz sistemi hassas bir konu.

Yakın zamanda muhtemelen tüm siyasi partilerle başta MHP ile de oturulur, bunlar masaya konabilir. Amaç suçun önlenmesini sağlamak.

"DENETİMLİ SERBESTLİK
Basın mensuplarının "MHP nin teklifini okudunuz mu, destek verdiğiniz unsurlar var mı?" sorusuna ise Bakan Gül şu şekilde cevap verdi:

"Denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurlar var. Af değil ama. Bu konu partiler üstü bir konu. Hepimizin dramı. Hepimizin ortak sorunu. Siyasetten uzak kalıcı bir şekilde konuşmak lazım. İhtiyaca göre revize edilmeli. Partiye de genel bir sunum yaptık. O çerçevede.

"ihtiyaca göre siz taraftar değil misiniz kişisel olarak?

Af anlamında mağdurlar var. Toplumun ihtiyaçlarına göre.

KAÇ KİŞİYİ KAPSAR?
Kaç kişiyi kapsadığını söylemek erken.

NE ZAMAN ÇIKACAK?
Birkaç aya daha sağlıklı bir şekilde siyasi partilerin kafa yoracağı bir çalışma yapıyoruz. Hassas bir çalışma. Takvimle ilgili bir şey henüz çıkmadı.

GENEL AF NEDİR?
Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır.

Türk Ceza Kanunun 65 maddesinde genel af şu şekilde yer buluyor;

Genel af halinde, kamu davası düşer, hüküm verilen cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.

Özel af ile birlikte hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılması sağlanır veya adli para cezasına çevrilebilir.

Cezaya bağlı olan ya da hükümde belirtilen hak yoksunları, özel affa rağmen etkisini sürdürür.

74. maddeye göre genel af, özel af ve şikayetten vazgeçme gibi durumlarda veya adli para cezasının geri alınmasını gerektirmez. Genel af halinde yargılama giderleri de istenmez.

Türkiye’de genel af örnekleri bir hayli fazladır. Örneklerle konumuzu daha da anlaşılır hale getirelim. Hatırlayacak olursanız 6 Şubat 2003 tarihinde cezaların ertelenmesi sağlanmıştı. Başka bir örnek vermek gerekirse, 27 Nisan 2002 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı hapis cezasına mahkum edilenlerin, 4758 numaralı kanun gereği toplam cezaları on yıl indirilmiştir. Dikkat ettiğimiz kadarıyla genelde genel aflar hükümet değişiklikleriyle gündeme gelmektedir ve bu dönemlerde gerçekleşmektedir.

Genel af çıkmasıyla birlikte, soruşturması yürütülen ve henüz dava açılmayan soruşturmalarla ilgili davalar açılmaz. Hakkında hüküm verilip henüz kesinleşmeyenlerin ve davası açılıp mahkemeye devam edenlerin hakkında davaları düşmesine karar verilir.

RAHŞAN AFFI NEDİR?
Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası olan 22 Aralık 2000’de Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıkartılmış, devlete işlenen suçların dışındaki suçlara erteleme ve şartlı salıverme getiren yasadır. Bu yasa kamuoyunda Rahşan Affı olarak biliniyor.

9 Aralık 2000’de ölüm orucu eylemlerini sona erdirmek için başlatılan Hayata Dönüş Operasyonu’nda 3 gün sonra gibi bir kısa sürede bu yasa çıkartıldı. Cezaevlerinden yer kalmadığı için çıkartılan bu af yasasının ardında 70 bin kişilik cezaevlerinin nüfusu 40 bine kadar düşmüştür. Ancak bu sayı 3 yıl içinde 20 bin artarak 64 bine ulaşmıştır.

Bu yasayla birlikte yaklaşık 23 bin hükümlü aftan yararlanarak salıverildi. Yasanın kapsamının değişmesiyle birlikte bu sayı 45 bini buldu. 2005 yılında 4 bin 715 kişi hakkındaki dava af yasası çerçevesinde ertelenmesi ortaya çıktı bu yüzden Rahşan Ecevit, yaptığı affı bu şekilde tanımlamıştı; “Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı”

Afla ilgili son dakika gelişmelrini ve daha fazla haberi sitemizden takip edebilirsiniz

MHP Lideri Devlet Bahçeli'den AF AÇIKLAMASI

Meclis'ten arkadaşlarımızın hazırladığı tasarı duruyor. Bununla ilgili çalışmalar tamamlandı. Meclis'te gündeme alınması için bekliyoruz. Kanaatimiz olarak da af yasasının çıkmasında ülkemiz açısından fayda vardır.

Cezaevindekiler için af yasasını teklifini veren MHP'den cezaevi af son dakika açıklaması geldi. Mahkum affına ilişkin 24 Haziran seçim vaadleri arasında bulunduğunu söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Biz verdiğimiz bu teklifin arkasındayız. Önümüzdeki süreç içerisinde ille de moda mod değil de, uzlaşılarak çıkmasından yanayız." ifadesini kullanması cezaevindeki mahkum affı yerel seçimlerden sonra çıkar mı? sorusunu gündeme getirdi.

  Facebook Yorumları

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Foto Galeri

  ÖZEL HABER
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV