21 Mart 2018 Çarşamba

Dikkat Online büyücüler internette

Günümüzde 25 Metrelik Kuran-ı Kerim ??

Bildiğiniz gibi Kuran-ı Kerim dünyaca kabul edilen bir Kutsal bir kitap.. Kuran-ı Kerim'e ilgi çok büyük. Zaten öyle olması gerekiyor.. İslam dininin bu kutsal kitabı günümüzde 25 metrelik bir Kuranı Kerim yaptılar. İşte bakın..

02 Mayıs 2014 Cuma 10:29
Günümüzde 25 Metrelik Kuran-ı Kerim ??

 Son peygamber olarak ve tüm insanlığa gönderilen Kuranı Kerim 25 metrelik  yapımı herkesi çok sevindirdi.. Kuran-ı Kerim'in tüm anlattıklarına uymalıyız. Bazı insanlar dinini çok sevdiği için neler yapıyorlar neler.. İşte bu davranışları insanalr tarafından çok beğeniliyor..

Erzurum'daki Yakutiye Medresesi'nde açılan "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif" sergisinde, Çin'den Fas, Tunus, Cezayir'e, Osmanlı coğrafyasının yayıldığı merkezlerden Mısır, Irak, İran, Hindistan topraklarına kadar dönemin hattatları tarafından yazılan eserler yer alıyor.
Bez, deri, kağıt gibi farklı malzemeler üzerine yazılan ve kufi, muhakkak, reyhani, sülüs, nesih hat çeşitleri olan Kur'an-ı Kerim'ler, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Sergide ilgi odağı olan ve Osmanlı eserleri arasında yer alan 25 metrelik Kur'an-ı Kerim'in 19. asırda yazıldığı ve Türkiye'de tek olduğu tahmin ediliyor. Hattatın ismi belli olmayan eserde, Kur'an-ı Kerim'in tamamının yazıldığı görülüyor.

Bezin üzerine rahat yazılması için özel bir işlem uygulanan eserin, kuru, havadar yerde korunarak, gelecek nesillere aktarılması sağlanıyor.

Sergi, kentte büyük ilgi gördü

Serginin sanat danışmanlığını üstlenen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, yaptığı açıklamada, "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif" sergisinin yedinci ayağının Erzurum olduğunu belirterek, serginin kentte büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Emeviler, Abbasiler, Osmanlılar ve Kaçarlar dönemlerinden günümüze kadar geniş bir zaman ve coğrafyada ortaya konan eserlerin sergide yer aldığını anlatan Özcan, "Ayrıca sergilenen küçük Kur'an-ı Kerim, sancak Kuran'ı'dır. Sancakların üzerine takıldığı için bu isimle anılıyor. Ebatları oldukça küçüktür. Mushafın tamamı yazılıdır. Müze ve özel koleksiyonlarda örneklerine rastlamak mümkündür" ifadelerini kullandı.

"Yaptığım incelemede eserin 19. yüzyılda yapıldığını tespit ettim"

Özcan, "25 metrelik Kuran da 19. asırda yazılmıştır. Hattat ismi yani yazanı belli değildir. Osmanlı eseridir. Burada da Kuran'ın tamamı yazılmıştır" dedi.

Bezin üzerine rahat yazılması için özel bir işlem uygulandığını anlatan Özcan, "Hattatlar kağıtları terbiye ediyor. Farklı teknikler var. Kağıtlar çok emicidir. Zemini oluşturmak için buğday nişastasını pişirip, şap katıyoruz. Yumurta akını şapla kestiriyoruz. Böcek gelmesin diye. 25 metre bez üzerine Kuran'ı yazarken böyle bir teknik uygulanmış. Çünkü bez üzerine yazmak kolay değil" diye konuştu.

Özcan, bu Kur'an-ı Kerim'in dünyada nadir eserler arasında yer aldığını vurgulayarak, "25 metre bez üzerine Fatiha'dan Nas suresine kadar Kuran'ın tamamı var. Süsleme özellikle Kuran'ın sonunda yok. Yaptığım incelemede eserin 19. yüzyılda yapıldığını tespit ettim. Bu eser, Osmanlı coğrafyasında nadir örneklerden biridir. Türkiye'de gördüğüm tek örnek, 25 metre olarak. Rulo şeklinde, sayfa mantığıyla da yapılmamış" dedi.

Sergiyi gezenlerden Erdal Sezginer ise Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif"in Erzurum'da sergilenmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, özellikle 25 metre bez üzerine yazılan Kur'an-ı Kerim'in dikkat çekici olduğunu söyledi.

Aynur Sıvacı da bu gibi nadide eserlerin gün yüzüne çıkarılması kadar sergilenmesinin de çok önemli olduğuna işaret ederek, "Bu sergilerin daha çok insana ulaşması gerektiğine inanıyorum. Çünkü artık bu gibi eserler maalesef günümüzde ortaya konulamıyor. Bu yüzden elden geldiğince sonraki nesillere aktarılması için korunması gerekiyor" şeklinde konuştu.

  Facebook Yorumları

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Foto Galeri

  ÖZEL HABER
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV