YAŞAM Haberleri Tümü

Fazileti Yüksek Sureler Var Mıdır?


 Dünya üzerinde öyle bir şey düşünün ki hem sizi tüm kötülüklerden korusun, hem de şifa etkisi olsun. Bunlara ek olarak da ruhen sizi rahatlatsın. Tabi ki bu özelliklerin hepsini içinde barındıran tek tılsım vardır; oda dualardır…

Duanın açamayacağı kapı, çözemeyeceği sorun ve sıkıntı yoktur. Yeter ki siz onu nerede, ne zaman kullanacağınızı çok iyi şekilde öğrenin ve uygulayın. Bunun içinde öncelikle fazileti çok yüksek olan sureleri ve anlamlarını öğrenmelisiniz.

Birkaç örnek verecek olursak ilk olarak sizlere sübhaneke suresinin faziletlerinden bahsetmek istiyoruz. Bu surenin en önemli özelliği namaz surelerinin başında gelmesidir. Hangi namaza başlarsanız başlayın; sünnet, farz veya vitir ilk başlangıç duanız mutlaka Sübhaneke olmak zorundadır. Eüzü Besmele çekildikten hemen sonra, tekbir getirilir ve ilk olarak bu süre okunur. Duaları öğrenmek isteyen çocuklara veya büyüklere de ilk öğretilen sure budur. Öncelik sahibi olmasının bir diğer nedeni de kısa ve ezberi oldukça kolay olan bir duadır. Bir rivayet vardır ki doğru ise duanın büyüklüğünü ve önemini daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır. Hz. Havva ve Hz. Adem babamızın cennette işledikleri günahtan arınmak için bu duayı okudukları ve bu dua sayesinde affedildikleri rivayet olunur.

Yine bir örnek de ettehiyyatü duası ile vermek isteriz. Bu dua namazın oturuş dualarının ilkidir. Namaz kılarken oturuş gerçekleşiyorsa, ilk olarak bu dua okunur. Duanın anlamı da çok önemlidir. Peygamber Efendimiz, Miraç gecesinde Allah'ın huzuruna çıkar. Yaradan'ın huzurundayken Peygamber efendimiz değil, Allah ona selam vermiştir. Çünkü Yaradan zaten selamın bizzat kendisidir. Bu duada da bu konuya değinilir ve Allah'ın selamı Peygamber Efendimizin üzerine yollanır. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz