YAŞAM Haberleri Tümü

Özel Bir Hukuk Dalında Uzmanlaşmanın Önemi Nedir?


 Türkiye’de Kamu İhale Kanunu’nun kabul edilmesiyle birlikte Kamu İhale Hukuku’na olan ilgide artış yaşanmıştır. Her yıl milyarlarca lira bedelli on binlerce ihale gerçekleştirilmesi ve bu ihalelere binlerce şirketin iştirak etmesi hem kamu hem de özel kurum/kuruşlar için bu alanı değerli hale getirmiştir. Her ne kadar, on binlerce kamu ve özel sektör çalışanı yıllardır bu alanda faaliyet gösterse de hukukçuların bu alana olan ilgisi çok yoğun olmamıştır. Oysaki her yıl ihalelere ilişkin olarak binlerce uyuşmazlık ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi olaraksa ihale hukukunun teknik yapısı ve bu teknik yapısı gereği de bu alanda özel olarak faaliyet göstermeyi bir bakıma zorunlu kılması gösterilmektedir.

Bu alanda yıllardır faaliyet gösteren az sayıdaki bürolardan biri olan Hakkakul Avukatlık Bürosunun yetkilileri de yukarıdaki açıklamalarımızı destekler şekilde açıklamalar yapmıştır. Yetkililer, Kamu İhale Hukukunun çok değerli bir alan olduğunu ve aynı zamanda gelişime de açık olduğunu vurgulamaktalar. Bu alanda faaliyet gösteren donanımlı hukukçu sayısının azlığı ve şirketlerin menfaatleri gereği bu alanda özel olarak uzmanlaşmış hukukçularla çalışmak istemesi bu alanı değerli hale getirdiği iddiasındalar.

Önümüzdeki dönemlerde çok daha önemli hale geleceğine inandığımız Kamu İhale Hukuku alanında, donanımlı hukukçulara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz. Sonraki yazılarımızda yine farklı hukuk dallarını genç hukukçulara tanıtmaya devam edeceğiz.Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz