21 Mayıs 2018 Pazartesi

Dikkat Online büyücüler internette

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir

İşsizlik maaşı hangi durumlarda alınabilir? İşsizlik maaşı hesaplama İşsizlik maaşı almanın şartları nelerdir? işsizlik sigortası işsizlik maaşı için başvuru Bir çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmesi sonrasında mağduriyetini giderebilmek

03 Kasım 2013 Pazar 17:31
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir

İşsizlik maaşı hangi durumlarda alınabilir? İşsizlik maaşı hesaplama İşsizlik maaşı almanın şartları nelerdir? işsizlik sigortası

 Bir çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmesi sonrasında mağduriyetini giderebilmek için devlet tarafından kurulan sigorta fonuna İşsizlik Sigortası denir. İşsizlik Sigortası fonu çalışan, işverenler ve devlet tarafından finanse edilir. 
Çalışanların işe devam ettiği süre boyunca brüt kazançları üzerinden yüzde 1 İşsizlik Sigortası için kesilir. Ayrıca çalışanın brüt ücretinin yüzde 2’si oranında işveren ve yüzde 1’i oranında da devlet bu fona prim öder ve bu para İşsizlik Sigortası Fonu’nda birikir. 

İşsizlik sigortası yükümlülüklerini yerine getirenlere verilen işsizlik maaşı bu fondan karşılanır. İşsizlik maaşından faydalanabilmek için yaş sınırlaması yoktur. Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre çalışan herkes, hangi meslek grubundan olursa olsun işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanabilir. 

İşsizlik maaşı alma şartları 

İşsizlik maaşı alabilmek için gereken şartlar şunlardır:
Çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmiş olması.
Son üç yıl içerisinde 600 gün adına sigorta primi ödenmiş olması.
İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olması.  
İşten ayrılan kişi yukarıdaki koşulları taşıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Ayrıca işyeri kapandığı ya da iflas ettiği için işsiz kalanlar da fondan işsizlik maaşı alabilir.
Başvuru süresi

İşsiz kalan çalışanın maaş alabilmek için işvereninden işten ayrılma bildirgesi alması gerekir. Çalışan sonra bu belge ile İŞKUR’a başvurur. İŞKUR çalışanın durumunu değerlendirir ve uygunsa kişinin maaşını bağlar. Çalışanın maaş alabilmek için işsiz kaldıktan sonra 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR’a şahsen başvuru yapması gerekir. Bu süre aşılırsa aşılan süre kadar işsizlik maaşından kesinti yapılır. 
 
İşsizlik maaşının süresi

İşsizlik maaşının oranı kişinin çalışırken aldığı ücrete göre değişir. Kişinin işsizlik maaşını alacağı süre de prim ödeme gününe göre değişiklik gösterir. Son 3 yılda 600-900 gün arası prim ödeyenler 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir. 900-1080 gün arası prim ödeyenler 8 ay boyunca, 1080’den günden fazla olanlar ise 10 ay boyunca işsizlik ödeneği alabilir.

İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

İşsiz kalınınca sağlıktan faydalanabilir misiniz?

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR’dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.

Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilen kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşyerinden ”askere gideceğim” diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak askerde geçen süreleri işsizlik maaşı olarak alamıyorsunuz. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.
Anahtar Kelimeler: İşsizlik MaaşıIşsizlik

  Facebook Yorumları

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 26 yorum mevcut

  • ayşe akkaya 4 yıl önce yorumlandı

   ben işsizlik paramı alıyordum 1 ay varken bitmesine kasım ayında işe başladım işkur un düzenlemiş olduğu t.y.ç.p. haziranda çıkacam işsizlik parası alabilirmiyim nasıl olur bana geri dönerseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • ahmet durmuş 4 yıl önce yorumlandı

   14 yıl 10 ay calışmaktayım senelik iznimi işveren istegine göre kullandırıyor istifa etsem işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı alabilirmiyim

  • merve yılmaz 4 yıl önce yorumlandı

   ben işte 3 ay çalıştım sebebsiz olarak işten çıkarıldım işsizli maaşı alabilir miyim?

  • halit bilgi 4 yıl önce yorumlandı

   bu senenin 1 ayında sigortalı çalışmaya başladım 10 ay ful sigortam yatı şimdi işten çıkaarıldım gene iş buldum sigortalı 10 ay daha pirimim yatarsa seneye işsizlik maaşı alma hakına sahip olurmuyum cvp bekliyom

  • aydın epsoylu 4 yıl önce yorumlandı

   eski is yerimden cikkali bir bucuk yil oldu ama hic jissizlik almadan iki ayri fabri kada calistim birinde bes ay birinde dört ay simdi beni isten cikarttiklari taktirde issizlik alirmiyi

  TÜM YORUMLAR
  Foto Galeri

  ÖZEL HABER
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV