25 Mayıs 2018 Cuma

Dikkat Online büyücüler internette

Zal Mahmut Kimdir Cellat Zal Mahmut Paşa Hayatı Muhteşem Yüzyıl Kanuni Sultan Süleyman Oğlunu Neden Öldürttü

Cellat Zal Mahmut Ağa Kimdir, Zal Mahmut Kmdir Zal Mahmut Paşa Kimdir Zal Mahmut Ağa Kim, Zal Mahmut Paşa Şehzade Mustafa'yı Boğan Kişi. kanuni oğlunu öldürdü, kanuni sultan süleyman oğlunu neden öldürttü, kanuni oğlu mustafa yı neden öldürttü, kanuni oğlunun katili mi

12 Şubat 2014 Çarşamba 23:16
Zal Mahmut Kimdir Cellat Zal Mahmut Paşa Hayatı Muhteşem Yüzyıl Kanuni Sultan Süleyman Oğlunu Neden Öldürttü

 Cellat Zal Mahmut Ağa Kimdir, Zal Mahmut Kmdir Zal Mahmut Paşa Kimdir Zal Mahmut Ağa Kim, Zal Mahmut Paşa Şehzade Mustafa'yı Boğan Kişi.
Zal Mahmut Ağa  
Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk şehzadesi Şehzade Mustafa'yı Cellat Zal Mahmut'a katlettirmiştir. Şehzade Mustafa, üzerine çullanan 7 dilsiz cellatla baş etmeye çalışırken arkadan yaklaşan Zal Mahmut Ağa, kimilerine göre kement ile, kimilerine göre balta ile genç şehzadeyi katletmiştir. 

Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa'ya o kadar öfkelidir ki hanedan mensubu bir kişinin balta ile katledilmesini gözardı ederek cesedinin çadırın önünde sergilenmesini emreder. Amacı Şehzade Mustafa'ya bel bağlayanların son umutlarını da kırmaktır.

Bu kollektif cinayetin tetikçisi Zal Mahmut Ağa, basit bir saray görevlisi iken (Kapıcıbaşı) ödüllendirilerek 1560-1566 yılları arasında Anadolu Beylerbeyi görevine getirilmiştir. 

Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra tahta çıkan 2. Sarı Selim, ilk iş olarak Zal Mahmut tarafından katledilen ağabeyi şehzade Mustafa'ya Bursa'da bir türbe yaptırmak olmuştur. 

Sarı Selim, kardeşini katleden Zal Mahmut Ağa'yı da unutmamış onu İstanbul'a çağırarak kızı Şah Sultan ile evlendirmiştir.  Sarı Selim tahta çıkmasında desteğini esirgemeyen Zal Mahmut'u hanedan mensubu yaparak böylece minnetini göstermiştir. Sarı Selim bununla da yetinmemiş, Zal Mahmut Ağa'yı Divan-ı Hümayün'da 5. Vezirliğe yükseltmiştir.

Zal Paşa, karısı Şah Sultan ile 1580 yılında aynı sene ölmüştür. Ölmeden önce bir cinayetle elde ettiği servetini Eyüp semtinde Mimar Sinan'a yaptırdığı Zal Mahmut Ağa Külliyesine vakfeder. Bugün hala Eyüp'te Zal Paşa Caddesi ve Zal Mahmut Ağa Külliyesi ayaktadır. 

Orhan Asena "Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe" adlı tiyatro oyunuyla Kanuni dönemindeki bu kepazelikleri çok güzel anlatmıştır. Ya devletin başı ya da kuzgunların leşi olunan bir coğrafyanın güzel bir özeti gibidir.

Kanuni Sultan Süleyman öz oğlu Mustafa’yı neden öldürttü?
Hürrem Sultan, Osmanlı tahtına kendi öz oğlu Selim’in geçmesini arzu ediyordu. Kanuni’nin en büyük oğlu Mustafa’nın başının “yenmesinin” gerektiği görüşündeydi. 

Yıllar geçiyor, Kanuni Sultan Süleyman yaşlanıyor, Osmanlı orduları zaferden sefere koşarak deryalarda ve karalarda sınırları genişletiyordu.

1553 yılına gelindiğinde Osmanlı için İran’daki Safevi şahlarının tehlikesi birdenbire arttı. Sınırda yaşanan olaylar sonrası İran üzerine sefer açılması gündeme geldi. İşte o günlerde Kanuni’nin huzuruna Amasya’da Valilik yapan oğlu Şehzade Mustafa mühürlü mektuplar geldi. Mustafa kendi ikbali (yükselmesi padişah olması) için İran şahına yardım ve işbirliği teklif ediyordu. Kanuni’nin başından kaynar sular döküldü. Kızgınlığını içine gömdü. Devletinin bekası (yaşaması) için bir karar vermesi onu da icra etmesi gerekiyordu.

  Facebook Yorumları

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Foto Galeri

  ÖZEL HABER
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV